wino bezalkoholowe

Jak powstaje wino bezalkoholowe i dlaczego warto je wypróbować

 

Przewagi wina bezalkoholowego

Wybierając wino bezalkoholowe, zyskujesz możliwość cieszenia się wyjątkowym smakiem i doznaniami, bez obaw o negatywne skutki. To doskonała alternatywa dla osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą spożywać alkoholu. Zazwyczaj zawiera mniej kalorii niż tradycyjne wino i nie wpływa na naszą zdolność do prowadzenia pojazdów. Co więcej, możesz bez przeszkód wypić kieliszek (lub dwa) i zachować pełną świadomość i obecność w danym momencie.

 

Proces produkcji wina bezalkoholowego

Nie ma magicznej formuły czy tajemniczych składników. Wino bezalkoholowe powstaje tak samo, jak tradycyjne wino - z winogron. Produkcja obejmuje podobne etapy, w tym fermentację. Proces fermentacji prowadzi do powstania smaków, aromatów i faktur, które odróżniają wino od zwyczajnego soku z winogron, ale jego “produktem ubocznym”  jest alkohol. W tradycyjnym winie objętość alkoholu to zwykle kilkanaście procent. Sekret wina bezalkoholowego tkwi w tym, co dzieje się po etapie fermentacji. 

Opracowano kilka technik, które umożliwiają usunięcie alkoholu, przy jednoczesnym zachowaniu smaku i aromatu charakterystycznego dla wina. Można tu wymienić na przykład destylację próżniową czy odwróconą osmozę. W obu technikach chodzi o to, by delikatnie odseparować alkohol od reszty składników. W przypadku pierwszej z nich,  przy odpowiednim obniżeniu ciśnienia można w stosunkowo niskiej temperaturze odparować z wina alkohol etylowy. Druga z technik ma na celu usunięcie z wina cząstek w rozmiarze cząsteczki alkoholu. Istnieje jeszcze jeden sposób, o wdzięcznej nazwie - jest to metoda wirujących stożków. Do oddzielenia cząstek wykorzystuje się w tym przypadku siłę odśrodkową.

Dealkoholizacja, czyli usunięcie alkoholu z wina, jest dodatkowym etapem w procesie i stanowi dodatkowy koszt dla producenta. Między innymi z tego powodu wina bezalkoholowe są często droższe niż ich klasyczne warianty.

 

Czy wino bezalkoholowe faktycznie nie zawiera alkoholu?

Napoje bezalkoholowe zgodnie z polskim prawem zawierają nie więcej niż 0,5% alkoholu, dlatego część produktów określana mianem bezalkoholowych, może w istocie zawierać śladowe ilości alkoholu. W naszym sklepie online stosujemy wyraźne oznaczenia przy każdym produkcie. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupowany przez Ciebie produkt jest całkowicie pozbawiony alkoholu, zwróć uwagę, czy znajduje się przy nim etykieta 0%.

 

Jak smakuje wino bezalkoholowe?

Nie będziemy owijać w bawełnę. Bezalkoholowe wina (póki co) nie smakują identycznie, jak ich alkoholowe odpowiedniki. Lepiej docenić je za to, czym są! Z każdym rokiem pojawiają się coraz lepiej dopracowane receptury. Niektórzy producenci alternatyw coraz częściej odchodzą od klasycznej koncepcji wina, kreatywnie nawiązując do wielowiekowej tradycji winiarskiej i jednocześnie próbując zaoferować coś w zamian, tworząc całkowicie nową kategorię produktów, tzw. wine proxies. Napoje te często bazują na kombuchy, sokach, octach (tzw. shrubs) czy naparach ziołowych.

Pamiętaj, nie każde wino jest dobre. Dotyczy to w równej mierze win bezalkoholowych i tradycyjnych. W naszym sklepie oferujemy wyselekcjonowane produkty, które sami przetestowaliśmy i wierzymy, że zasmakują one także naszym klientom i klientkom. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem rosé, białych win musujących, czy Rieslinga, z pewnością znajdziesz w naszym sklepie swoją ulubioną bezalkoholową alternatywę.

Powrót do bloga