Mindful Drinking: Zdrowsza relacja z alkoholem

Mindful Drinking: Zdrowsza relacja z alkoholem

Zbliża się grudzień, a w tym miesiącu nie zabraknie okazji do wychylenia kieliszka, albo dwóch. To czas noworocznych toastów, spotkań przy wigilijnym stole i obfitych przyjęć świątecznych. Dla tych, którzy chcą ograniczyć spożycie lub zmienić swoje podejście do alkoholu, ten miesiąc bywa nie lada wyzwaniem.

W ostatnich latach coraz więcej osób nie tylko przestaje pić alkohol, ale także otwarcie mówi o swojej decyzji. Niewątpliwie ułatwia to rosnąca dostępność smacznych bezalkoholowych alternatyw oraz miejsc, gdzie można świetnie spędzić wieczór bez procentów. Obok nich istnieje druga grupa osób, które nie rezygnują całkowicie z alkoholu, ale starają się zmienić swoje podejście: są to tzw. "mindful drinkers" czyli praktykujący bardziej świadome spożywanie alkoholu.

W dzisiejszym wpisie zagłębimy się w świat świadomej konsumpcji alkoholu i przybliżymy Ci, dlaczego ograniczenie spożycia jest korzystne dla Twojego zdrowia, samopoczucia i stylu życia. 

 

Czym jest Mindful Drinking?

“Mindful drinking”, czyli "uważne picie", pozwala na lepsze zrozumienie naszej relacji z alkoholem. Nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z alkoholu (chyba że tak właśnie zdecydujesz), ale polega na bardziej świadomym podejściu do tego, co pijesz i dlaczego to robisz, co w konsekwencji prowadzi do ograniczenia konsumpcji alkoholu. Należy podkreślić, że mindful drinking nie jest odpowiednie dla osób borykających się z problemem nadużywania alkoholu. To raczej koncepcja, która pomaga w utrzymaniu zdrowej relacji z alkoholem.

 

Jak Praktykować Mindful Drinking?

Praktykowanie mindful drinking nie jest trudne, a może przynieść wiele korzyści. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

 1. Zatrzymaj się i Zastanów: Przed spożyciem alkoholu zastanów się, czy to jest naprawdę to, czego w danej chwili chcesz. Postaw sobie pytanie, czy wypicie tej porcji alkoholu faktycznie przysłuży się Twojemu samopoczuciu. 
 1. Planuj z Góry: Zdecyduj z wyprzedzeniem, co i w jakiej ilości wypijesz. Jeśli planujesz wyjście na miasto, upewnij się wcześniej, że wybrany lokal oferuje satysfakcjonujące Cię bezalkoholowe alternatywy.
 1. Unikaj Ścisłych Ograniczeń: Z początku nie narzucaj sobie surowych ograniczeń, ponieważ mogą one prowadzić do buntu i większego pragnienia alkoholu. Bądź elastyczny w swoim podejściu.
 1. Zamawiaj jako Pierwszy: W grupie przyjaciół zamów swój napój jako pierwszy. Zacznij od napoju bezalkoholowego, aby uniknąć presji społecznej związanej z wyborami innych wokół Ciebie i nawykowego sięgania po alkohol.
 1. Praktykuj Odmawianie: Ćwicz odmawianie alkoholu, jeśli ktoś Ci go proponuje. To sprawi, że poczujesz się pewniej w swoich decyzjach.
 1. Delektuj się napojami bezalkoholowymi: Podczas praktykowania mindful drinking doceniaj smaki napojów, eleganckie szklanki i atmosferę, w jakiej się znajdujesz. Wybieraj napoje, które naprawdę Ci smakują i sprawią że nie będziesz tęsknił do procentów.

 

Korzyści Związane z ograniczeniem alkoholu

Praktykowanie mindful drinking może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. W Sklepie Bezalkoholowym Beztrosko wierzymy, że to podejście może pomóc Ci cieszyć się życiem bez konieczności rezygnacji z Twoich ulubionych smaków oraz bogatego życia towarzyskiego. Oto niektóre ze zdrowotnych korzyści mindful drinking:

 1. Lepszy Sen: Alkohol może pomóc zasnąć szybciej, ale wpływa negatywnie na jakość snu. Pijąc z umiarem, unikasz zakłóceń w cyklach snu, co prowadzi do lepszego wypoczynku i wyższych poziomów energii na co dzień.
 1. Poprawa Samopoczucia: Nadmierna konsumpcja alkoholu może pogorszyć stan psychiczny, zwiększając ryzyko wystąpienia lęków i depresji. Mindful drinking pozwala unikać negatywnego wpływu alkoholu na zdrowie psychiczne.
 1. Zarządzanie Wagą: Napoje alkoholowe często zawierają wiele kalorii. Świadome ograniczanie spożycia alkoholu może pomóc w utracie wagi lub utrzymaniu jej na odpowiednim poziomie.
 1. Obniżenie Ciśnienia Krwi: Nadmierne spożycie alkoholu wiąże się z podwyższonym ciśnieniem krwi i ryzykiem chorób serca. Kontrolowanie picia alkoholu może obniżyć ciśnienie krwi i poprawić zdrowie Twojego serca.
 1. Zdrowsza Skóra: Alkohol ma właściwości zapalne, które mogą negatywnie wpływać na skórę. Świadome podejście do alkoholu pomaga utrzymać zdrową cerę i zapobiega jej wysuszeniu.
 1. Poprawa Funkcji Wątroby: Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do chorób wątroby. Mindful drinking daje wątrobie czas na filtrację alkoholu i zapobiega nagromadzeniu się tłuszczu.

W Sklepie Bezalkoholowym Beztrosko oferujemy szeroki wybór bezalkoholowych napojów (takich jak wino bezalkoholowe, bezalkoholowy gin, zestawy do pysznych bezalkoholowych koktajli), które doskonale nadają się do praktykowania mindful drinking. Przyjdź i odkryj, jak można cieszyć się życiem bez alkoholu, nie rezygnując z przyjemności związanych ze spędzaniem czasu z bliskimi i przyjaciółmi. Dbaj o swoje zdrowie i samopoczucie, wybierając świadome picie - mindful drinking.

 

Źródła:

 1. The risks associated with alcohol use and alcoholism
 2. Alcohol and the Brain: Neuronal Molecular Targets, Synapses, and Circuits
 3. Alcohol and sleep I: effects on normal sleep

 

Powrót do bloga