Sober October - październik bez alkoholu

Sober October - październik bez alkoholu

Kiedy lato powoli się kończy, krótsze dni i chłodniejsze wieczory coraz częściej zatrzymują nas w domu. Po wypełnionych aktywnościami ciepłych miesiącach, wiele osób zaczyna odczuwać potrzebę wyciszenia i refleksji. To idealny czas na zmiany i wprowadzenie nowych nawyków. Na popularności od kilku lat zyskuje trend Sober October, promujący zdrowy styl życia przez całkowite odstawienie alkoholu w październiku.

Ruch został zapoczątkowany w 2014 roku w Wielkiej Brytanii, kiedy to organizacja charytatywna Macmillan Cancer Support rozpoczęła kampanię fundraisingową na rzecz wsparcia dla osób zmagających się z rakiem. Uczestnicy i uczestniczki akcji, tak zwani Soberheroes, zobowiązują się do rezygnacji z picia alkoholu przez kolejne 31 dni. Do wypełnienia obietnicy motywują ich datki, przekazywane w ramach wsparcia przez zwolenników tej idei. Od początku istnienia inicjatywy zebrano w ten sposób 33 miliony funtów.

Wpadające w ucho hasło Sober October na stałe zadomowiło się w języku angielskim i co roku skłania tysiące osób do ograniczenia konsumpcji alkoholu. Poza oczywistą korzyścią z akcji, jaką jest wsparcie funduszu dla osób chorych, miesiąc bez alkoholu wspiera też samych uczestników w budowaniu zdrowych nawyków. Ruch Sober October zachęca ludzi do eksplorowania postawy „sober curious” – ciekawości trzeźwości. Rezygnacja z alkoholu ma mnóstwo korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego, takich jak poprawa jakości snu, lepsze samopoczucie, większa klarowność umysłu, redukcja kalorii i obciążenia wątroby.

Czy miesiąc bez alkoholu to dużo?  Dla niektórych może być to trudne do osiągnięcia, innym z kolei będzie się to wydawać trywialnym zadaniem. Jest to dobra okazja, aby zrozumieć, jakie motywacje kryją się za piciem alkoholu w różnych sytuacjach. Bardzo często spożywaniu alkoholu nie towarzyszy głębsza refleksja - sięgamy po kieliszek, bo robią to inni, bo zwykle w tych okolicznościach tak robimy, bo wydaje nam się, że pomoże nam się to rozluźnić. Przyjęcie bardziej świadomego podejścia do picia, nawet tylko na miesiąc, może pomóc w zrozumieniu swojej relacji z alkoholem i stać się okazją do wprowadzenia zdrowszych nawyków na dłużej niż 31 dni.

Powrót do bloga